Kundservice håller stängt för utbildning den 20 mars

Den 20 mars har kundservice telefonen stängd men det går bra att maila ert ärende till oss på: kundservice_falbygden@nordionenergi.se. Om du önskar bli uppringd angående ditt ärende, vänligen ange detta som ett önskemål, så kontaktar vi dig så snart som möjligt.

Falbygdens Energi Nät Logotyp

Investeringar i nätet för bättre service till dig

Kabelprojekt i Skår förbättrar elnätets kapacitet och säkerhet

Just nu pågår ett omfattande kablifieringsprojekt i Skår utanför Stenstorp, där gamla luftledningar ersätts med moderna markförlagda elkablar. Projektet, som förväntas vara i drift inom några veckor, syftar till att stärka elnätets kapacitet, öka personsäkerheten och minska risken för strömavbrott.

Totalt omfattar projektet:

  • 11 nya nätstationer
  • Nya högspänningskablar som ersätter befintliga luftledningar
  • 42 kabelskåp
  • Nya lågspänningskablar
  • Inom några veckor kommer vi även påbörja ett liknande arbete i området
  • Skogatorp och Lilla Valsa, även det utanför Stenstorp.

Genom att ersätta luftledningar med markförlagda kablar blir elnätet mer motståndskraftigt mot väderpåverkan och yttre skador. Det innebär färre driftstörningar och en tryggare elförsörjning för boende och verksamheter i området.

Eventuella avbrott och störningar under arbetets gång kommer att kommuniceras i god tid via vår hemsida samt via vår sms-tjänst, för att hålla invånarna informerade och minska påverkan i vardagen.

Detta är ett viktigt steg i moderniseringen av elnätet i Skår – ett projekt som inte bara förbättrar infrastrukturen utan också bidrar till en mer hållbar och säker framtid.